50th Annual GMA Dove Awards
Winners Of 50th Annual GMA Dove Awards Unveiled

As The 50th Annual GMA Dove Awards will air exclusively on TBN oct 20, The GMA official has unveiled the list of nominees/winner for this year 50th Anual GMA Dove Award. For more information, visit www.doveawards.com.

Nominees were determined by GMA’s professional members, and winners were voted on by the entire GMA membership.

Gospel Music and Video Promotion

Below is a list of nominations for this year’s major categories that will be updated as winners are announced live tonight.

Artist of the Year

  • for KING & COUNTRY, Curb / Word Entertainment
  • Hillsong UNITED, Hillsong Music / Capitol CMG
  • WINNER: Lauren Daigle, Centricity
  • MercyMe, Fair Trade
  • TobyMac, Forefront / Capitol CMG

Contemporary Christian Artist of the Year

  • Hillsong UNITED, Hillsong Music / Capitol CMG
  • Lauren Daigle, Centricity
  • Tauren Wells, Provident Music Group
  • WINNER: TobyMac, Forefront / Capitol CMG
  • Zach Williams, Provident Label Group

Gospel Artist of the Year

  • Jekalyn Carr, Lunjeal Music Group
  • WINNER: Kirk Franklin, Fo Yo Soul Recordings / RCA Records
  • Koryn Hawthorne, RCA Inspiration
  • Tasha Cobbs Leonard, Motown Gospel
  • Travis Greene, RCA Inspiration

New Artist of the Year

  • WINNER: Aaron Cole, Gotee Records
  • Austin French, Fair Trade
  • Josh Baldwin, Bethel Music
  • Kelontae Gavin, MBE / Tyscot
  • Riley Clemmons, Sparrow Records / Capitol CMG

Songwriter of the Year (Artist)

  • WINNER: Bart Millard
  • Brian Johnson
  • Lauren Daigle
  • Mark Hall
  • Luke Smallbone and Joel Smallbone (Team)

Southern Gospel Artist of the Year

  • Ernie Haase & Signature Sound, Stowtown
  • WINNER: Gaither Vocal Band, Gaither Music Group
  • Jason Crabb, Daywind Records
  • Joseph Habedank, Daywind Records
  • Karen Peck & New River, Daywind Records

Producer of the Year

  • Chris Mackey
  • Dana Sorey
  • Ed Cash
  • Wayne Haun
  • WINNER: Jason Ingram and Paul Mabury (Team)
  • Matt Hales, Seth Mosley, and Tedd T. (Team)

Song of the Year

  • “Counting Every Blessing” – Rend Collective, (writers) Chris Llewellyn, Gareth Gilkeson,
  • “Everything” – TobyMac, (writers) David Garcia, Toby McKeehan
  • “Joy.” – for KING & COUNTRY, (writers) Ben Glover, Joel Smallbone, Luke Smallbone, Matt Hales, Seth Mosley, Stephen Blake Kanicka, Tedd Tjornhom
  • “Known” – Tauren Wells, (writers) Ethan Hulse, Jordan Sapp, Tauren Wells
  • “Living Hope” – Phil Wickham, (writers) Brian Johnson, Phil Wickham
  • “Only Jesus” – Casting Crowns, (writers) Bernie Herms, Mark Hall, Matthew West
  • “Red Letters” – Crowder, (writers) David Crowder, Ed Cash
  • “The Breakup Song” – Francesca Battistelli, (writers) Bart Millard, David Garcia, Francesca Battistelli
  • “Who You Say I Am” – Hillsong Worship, (writers) Ben Fielding, Reuben Morgan
  • “Won’t He Do It” – Koryn Hawthorne, (writers) Loren Hill, Makeba Riddick-Woods, Rich Shelton
  • WINNER: “You Say” – Lauren Daigle, (writers) Jason Ingram, Paul Mabury, Lauren Daigle

Worship Song of the Year

  • “Build My Life” – Pat Barrett ft. Chris Tomlin, (writers) Brett Younker, Karl Martin, Kirby Kaple, Matt Redman, Pat Barrett
  • “Living Hope” – Phil Wickham, (writers) Brian Johnson, Phil Wickham
  • “Surrounded (Fight My Battles)” – Michael W. Smith, (writer) Elyssa Smith
  • WINNER: “Who You Say I Am” – Hillsong Worship, (writers) Ben Fielding, Reuben Morgan
  • “Yes I Will” – Vertical Worship, (writers) Eddie Hoagland, Jonathan Smith, Mia Fieldes

Pop/Contemporary Recorded Song of the Year

  • “Only Jesus” – Casting Crowns, (writers) Bernie Herms, Mark Hall, Matthew West
  • WINNER: “God Only Knows” – for KING & COUNTRY, (writers) Joel Smallbone, Jordan Reynolds, Josh Kerr, Luke Smallbone, Tedd Tjornhom
  • “The Breakup Song” – Francesca Battisteli, (writers) Bart Millard, David Garcia, Francesca Battistelli
  • “You Say” – Lauren Daigle, (writers) Jason Ingram, Lauren Daigle, Paul Mabury
  • “Known” – Tauren Wells, (writers) Ethan Hulse, Jordan Sapp, Tauren Wells

Rock/Contemporary Recorded Song of the Year

  • WINNER: “Wildfire” – Crowder, (writers) David Crowder, Rebecca Lauren Olds, Solomon Olds
  • “Forever On Your Side (feat. JOHNNYSWIM)” – NEEDTOBREATHE, (writers) Bo Rinehart, Bear Rinehart
  • “Native Tongue” – Switchfoot, (writers) Brent Kutzle, Jon Foreman, Tim Foreman

Rap/Hip-Hop Recorded Song of the Year

  • “None of My Business” – Andy Mineo, (writer) Andy Mineo
  • WINNER: “Fight for Me” – GAWVI, (writers) Gabriel Azuenca, JRaul Garcia, Matt Cohen, Lecrae Moore
  • “Get Back Right” – Lecrae & Zaytoven, (writers) Bobby Pressley, Che Olson, Lecrae Moore, Xavier Dotson
  • “Everytime” – Social Club Misfits, (writers) Daniel Young Kim, Fernando Miranda, Martin Santiago
  • “Even Louder (feat. Natalie Grant)” – Steven Malcolm, (writers) Benji Cowart, Jonathan Jay, Joseph Prielozny, Kenneth Mackey, Leeland Mooring, Matt Armstrong, Steven Malcolm, Tony Brown, William Reeves

Contemporary Gospel Recorded Song of the Year

  • “Blessings On Blessings” – Anthony Brown & group therAPy, (writer) Anthony Brown
  • “Make Room” – Jonathan McReynolds, (writer) Jonathan McReynolds
  • WINNER: “Love Theory” – Kirk Franklin, (writer) Kirk Franklin
  • “Unstoppable” – Koryn Hawthorne, (writers) Kid Class, Makeba Riddick, Robert D. Reese
  • “My God (feat. Mr. Talkbox)” – Nashville Life Music, (writer) Dwan Hill

Traditional Gospel Recorded Song of the Year

  • WINNER: “Deliver Me (This is My Exodus) (feat. Le’Andria Johnson)” – Donald Lawrence, The Tri-City Singers, (writers) Desmond Davis, Donald Lawrence, Marshon Lewis, Robert Woolridge Jr., William James Stokes
  • “I See Miracles” – Jekalyn Carr, (writer) Allen Carr
  • “I Made It Out” – John P. Kee, (writer) John P. Kee
  • “I’m All In” – Maranda Curtis, (writers) Asaph Ward, Dana Sorey, Maranda Curtis
  • “Kind God” – Marvin Sapp, (writer) Kirk Franklin

Southern Gospel Recorded Song of the Year

  • “Longing For Home” – Ernie Haase & Signature Sound, (writers) Ernie Hasse, Joel Lindsey, Wayne Haun
  • “We Are All God’s Children” – Gaither Vocal Band, (writers) Benjamin Gaither, Sara Beth Terry, Todd Suttles
  • “How Great Thou Art (feat. Sonya Isaacs)” – Josh Turner, (writer) Stuart K. Hine
  • WINNER: “I Know I’ll Be There” – Karen Peck & New River, (writers) Dave Clark, Karen Peck Gooch, Wayne Haun
  • “Even Me” – Triumphant Quartet, (writers) Jason Cox, Jeff Bumgardner, Kenna Turner West

Worship Recorded Song of the Year

  • “Raise a Hallelujah” – Bethel Music, Jonathan David Helser, Melissa Helser, (writers) Jake Stevens, Jonathan David Helser, Melissa Helser, Molly Skaggs
  • “Who You Say I Am (Studio Version)” – Hillsong Worship, (writers) Ben Fielding, Reuben Morgan
  • “Stand in Your Love” – Josh Baldwin, (writers) Ethan Hulse, Josh Baldwin, Mark Harris, Rita Springer
  • “Build My Life” – Pat Barrett, (writers) Brett Younker, Karl Martin, Kirby Kaple, Matt Redman, Pat Barrett
  • WINNER: “Living Hope” – Phil Wickham, (writers) Brian Johnson, Phil Wickham

Inspirational Recorded Song of the Year

  • “Is He Worthy?” – Andrew Peterson, (writers) Andrew Peterson, Ben Shive
  • “Fall on Your Knees (feat. Charlotte Ritchie)” – David Phelps, (writer) David Phelps
  • “The God Who Sees” – Nicole C. Mullen, Kathie Lee Gifford, (writers) Kathie Lee Gifford, Nicole C. Mullen
  • “Glory to Glory” – Riley Harrison Clark, (writers) Jeff Bumgardner, Joel Lindsey, Riley Harrison Clark
  • WINNER: “When The Healing Comes” – TaRanda Greene, (writers) Geron Davis, Joel Lindsey, TaRanda Beene, Wayne Haun

Inspirational Film of the Year

  • WINNER: “Breakthrough” – (director) Roxann Dawson
  • “Indivisible” – (director) David G. Evans
  • “Run The Race” – (director) Chris Dowling
  • “Unbroken: Path to Redemption” – (director) Harold Cronk
  • “Unplanned” – (directors) Chuck Konzelman, Cary Solomon

Worship Album of the Year

  • Victory – Bethel Music, (producer) Ed Cash
  • Holy Roar – Chris Tomlin, (producers) Bryan Fowler, Ed Cash
  • Hallelujah Here Below – Elevation Worship, (producer) Aaron Robertson
  • WINNER: PEOPLE – Hillsong UNITED, (producers) Michael Guy Chislett, Joel Houston
  • Living Hope – Phil Wickham, (producers) Ed Cash, Jonathan Smith, Nicolas Balachandran, Pete Kipley, Ran Jackson, Ricky Jackson

Rap/Hip-Hop Album of the Year

  • II: The Sword – Andy Mineo, (producers) Andy Mineo, Chad Gardner, Daniel Steele, Dave James, Lasanna “ACE” Harris, GSP, Vikaden
  • PANORAMA – GAWVI, (producers) Enzo Gran, Epikh Pro, GAWVI, Jonatan Barahona, Justin Barahona, Lasanna “ACE” Harris, Matt Cohen
  • WINNER: Let the Trap Say Amen – Lecrae & Zaytoven, (producer) Zaytoven
  • The Second City – Steven Malcolm, (producers) Chris “Dirty Rice” Mackey, Joseph Prielozny, JuiceBangers
  • Never Fold – Tedashii, (producers) Chris Howland, Chris King, Daramola, Derek Minor, Desmond South, Evan Ford, Gavin George, Iggy Music, Jacob Cardec, Jimi Cravity, Jordan Sapp, Lasanna “ACE” Harris, Mashell Leroy, Sean Hamilton, Sean Minor, Shama “Sak Pase” Joseph, Steve “Pompano Puff” Tirogene, Tedashii Anderson, Tee Wyla, Zach Paradis

Pop/Contemporary Album of the Year

  • Only Jesus – Casting Crowns, (producer) Mark A. Miller
  • I Know A Ghost – Crowder, (producers) Brendon Coe, David Crowder, Ed Cash, Hank Bentley, Solomon Olds, Tommee Profitt
  • Burn The Ships – for KING & COUNTRY, (producers) Joel Smallbone, Luke Smallbone, Matt Hales, Seth Mosley, Tedd Tjornhom
  • WINNER: Look Up Child – Lauren Daigle, (producers) Jason Ingram, Paul Mabury
  • The Elements – TobyMac, (producers) Bryan Fowler, Cole Walowac, Dave Lubben, David Garcia, Micah Kuiper, Tim Myers, Toby McKeehan, Tommee Profitt

Traditional Gospel Album of the Year

  • Jesus Love Legacy – Bishop Leonard Scott, (producers) Phillip Feaster, Tiffany McGhee
  • Open Your Mouth and Say Something – Brent Jones, (producers) Brent Jones, Eddie Brown, Professor James Roberson
  • WINNER: Goshen – Donald Lawrence, The Tri-City Singers, (producers) Donald Lawrence, Sir The Baptist, Troy Taylor
  • This Song Is For You – Earl Bynum, (producer) Earl Bynum
  • Stand There – The Wardlaw Brothers, (producer) Martin Luther Wardlaw

Rock/Contemporary Album of the Year

  • Peace – Demon Hunter, (producer) Jeremiah Scott
  • Acoustic Live Vol 1 – NEEDTOBREATHE, (producers) Bo Rinehart, Bear Rinehart
  • WINNER: Native Tongue – Switchfoot, (producers) Brent Kutzle, Jon Foreman, Tim Foreman, Tyler Chester, Tyler Spry

Inspirational Album of the Year

  • WINNER: The North Coast Sessions – Keith & Kristyn Getty, (producers) Fionán de Barra, Keith Getty, Kristyn Getty
    Follow – Mark Schultz, (producer) Chris Bevins, Tedd T
  • The Healing – TaRanda Greene, (producers) Carol Cymbala, Bradley Knight, Jason Webb, Jim Hammerly, Keith Everette Smith, Taranda Beene, Virgil Straford, Wayne Haun

Contemporary Gospel Album of the Year

  • Road to DeMaskUs – Israel Houghton, (producers) Israel Houghton, Matt Edwards
  • The Answer – Jason Nelson, (producers) Aaron Nelson, Dana Sorey, Eric Dawkins, Jason Nelson, Jonathan Nelson, Kenny Shelton
  • Declarations – Jonathan Nelson, (producers) Kenneth Shelton, Jonathan Nelson
  • WINNER: Unstoppable – Koryn Hawthorne, (producers) Bernie Herms, Joaquin Bynum, Johnta Austin, Kc Knight, Kid Class, Makeba Riddick-Woods, One Up Entertainment, Robert Reese, Troy Taylor, Vaughan Phoenix, Warryn Campbell, Xeryus Gittens
  • Hiding Place – Tori Kelly, (producers) Kirk Franklin, Max Stark, Rickey “Slikk Muzik” Offord, Ronald Hill, Scooter Braun, Tori Kelly

Short Form Video of the Year

  • “Awakening” – Amanda Lindsey Cook, (director) Josh Hesami, (producer) Joshua Mohline
  • “Red Letters” – Crowder, (director) Patrick Tohill, (producers) Leighton Ching, Rachel Baldwin, Shelley Giglio, Toni Crowder
  • WINNER: “Haven’t Seen It Yet” – Danny Gokey, (director) Ry Cox, (producer) Joel Hartz
  • “Let Go (Live at Hillsong Conference)” – Hillsong Young & Free, (director) Nathaniel Redekop, (producers) Johnny Rays, Laura Toggs
  • “Love Theory” – Kirk Franklin, (director) Matt DeLisi, (producer) Ben Skipworth

Long Form Video of the Year

  • WINNER: Only Jesus Visual Album ​– ​Casting Crowns, (​ director) Ashley Lollis, (producer) Kyle Lollis
  • Holy Roar: Live From Church ​– ​Chris Tomlin, (​ director) Steven Lester, (producer) Matt Reed
  • The Wait (Movie) ​– ​David Leonard, (​ director) Elliot Eicheldinger, (producers) The Creak Music, Integrity Music
  • People (LIVE) ​– ​Hillsong UNITED, ​(directors) Nathaniel Redekop, Richard Cause, (producers) Johnny Rays, Joel Houston
  • Survivor: Live From Harding Prison ​– ​Zach Williams, (​ director) Jace Freeman, (producer) Sean Clark

Gospel Worship Recorded Song of the Year

  • “If God / Nothing But the Blood” – Casey J, (writers) Casey J, Natalie Sims, Jon Webb Jr.
  • “My Worship” – Phil Thompson, (writers) Phil Thompson, Zenzo Matoga
  • WINNER: “This Is A Move (Live)” – Tasha Cobbs Leonard, (writers) Brandon Lake, Nate Moore, Tasha Cobbs Leonard, Tony Brown
  • “You’re Doing It All Again” – Todd Dulaney, (writers) Nicole Harris, Todd Dulaney
  • “Settle Here (Part 1)” – William Murphy, (writer) William Murphy

Leave a Reply